„Černozlatá perla“ číslo 12

|

„Černozlatá perla“ číslo 12

Nový exponát: ….. Houpací křeslo od firmy G. Thonet _ Nr: 12, stáří 1888 až 1914 … „Černozlatá perla

.

Houpací křesla mají pro naši sbírku nábytku z ohýbaného dřeva veliký význam. Máme pro ně ohromnou slabost a chtěli bychom vytvořit nejrozsáhlejší sbírku v Evropě. Tuto myšlenku nám nepřímo vnukl sběratel a kolega, thonetolog, Julio Vives Chillida ze Španělska, který sám také sbírá nábytek z ohýbaného dřeva.

Veškeré výrobky mají svoji spodní a horní cenovou hranici. Cena závisí na několika aspektech – záleží na navrhnutém designu, obsahu materiálu nebo náročnosti jeho zpracování. Nezanedbatelná je také povrchová úprava.

Naše Černá perla vyniká hned v několika bodech.

  1. Rám sedáku a opěradla z jednoho kusu – toto konstrukční řešení mělo pouze několik málo modelů houpacích křesel. Firma G. Thonet má hned dva modely, tedy Nr: 11 a Nr: 12. Konkurenční firma J&J Kohn chtěla dozajista také nabízet toto speciální řešení jednotlivého rámu sedáku s opěradlem. Pro mé potěšení navrhla firma J&J Kohn svůj originální design čísla 12 bez nechvalného kopírování od firmy G. Thonet.
  2. Hranatý profil bukových tyčí – opět se jedná o netradiční postup, tedy spíše ovlivnění celkového designu. Běžně se vyráběla houpací křesla z kulatých/oválných profilů. Hranaté profily se začaly více používat až po roce 1900, kdy nastupuje období secese. Velikou oblibu si hranatý profil získal u mladých designerů.
  3. Nejdražší povrchová úprava – černé zabarvení mořidlem a černou šelakovou politurou patřilo mezi nejdražší povrchovou úpravu. V našem případě je doplněna tzv. bronzírovaná gravura -ozdoba tvořena tenkými dekorativními kanelami / drážkami, zvýrazněnými zlatou až bronzovou barvou. Bronzírování bylo vždy za příplatek u mnoha dalších druhů nábytku, který si mohl zákazník zvolit při osobním zadání zakázky na výrobu nábytku.

Součet všech NEJ – jemný výplet, tenké hranaté profilové tyče, ebonizování s bronzírovanou gravurou a složitý design – součet těchto hledisek naší Černé perle jednoznačně zaručil prvenství ve výsledné prodejní ceně. Což je naprosto nepochopitelné ve srovnání s Houpacím sofa G. Thonet, číslo 7500. Na výrobu jeho bočnic byly používány nejdelší, až 10metrové tyče! Z pohledu spotřeby materiálu na výrobu beze zmetkovitosti (což se určitě dělo často) je podle katalogové ceny značně podceněné, dle mého názoru.

Kolik zákazníků si tedy mohlo dovolit koupit nejdražší houpací křeslo?

Nejdražší houpací křeslo v katalozích Gebrüder Thonet – zde ukázka z roku 1895.

Fotografie od předchozího majitele ze dne 10.11.2023.

Poslední záběry z Rakouska – Velden, odkud jsme si houpací křeslo přivezli.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Zde bude v budoucnu umístěno video pro dokonalé záběry houpacího křesla.

———————

Na porovnání máme fotografie od Filipa Truhláře z firmy SEDÍME STYLOVĚ, který stejný model, Nr: 12, restauroval a v listopadu roku 2021 následně prodal. Jak si můžete všimnout, jedná se o jiný druh sedáku s opěradlem, tedy klasický (ze tří dílů). Toto konstrukční řešení vyvolává otázku, proč tomu tak je, proč chybí originální sedák s opěradlem z jednoho kusu. V průběhu restaurování nebyly nalezeny žádné stopy které by potvrdily výměnu jednotlivého středového dílu a navíc je zde informace od předchozích majitelů, že křeslo bylo v rodině od výroby a k poškození, které by vedlo k výměně, nedošlo.

Každopádně je to varianta velice zajímavá a nijak neztrácí na kráse a eleganci.

Přidáváme ještě jednu fotografii, kterou máme uloženou v archivu od roku 2013.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Žádali jsme vás o podporu, abychom mohli získat tenhle málo vídaný exponát do naší sbírky.

Díky níže uvedeným podporujícím se vše podařilo.

. Jiří Grossmann – Dřevostavby Grossmann s.r.o. – nastrese.cz

. Pavlína Badurová – Muzeum Těšínska.

. Ing Arch. Eliška Vrbková / Jakub Poner.

. Zdenka Lepšová / Monika Salmon.

. Magdaléna Zemanová /Jan Rzyman.

. Taťiana Kročová – za pomoc s koordinací v Rakousku.

. Marcela Tomčalová /SSPV Renova, z.ú.

Děkujeme za podporu a získáváte náš status STRÁŽCE KRÁSNÉ HISTORIE.

___________________________

Budeme velice rádi za spolupráci v případě doplnění informací nebo fotografií.

.

.

.

Autor článku:

František Thorsten Tomčala

.

.

.

.

.

Sedia a dondolo – Thonet – Numero 12

Schaukelstuhl – Thonet – Nummer 12

Rocking chair – Thonet – Number 12

Hojdacie kreslo – Thonet – Číslo 12

Fotel bujany – Thonet – Numer 12

Mecedora – Thonet – Número 12

Baskulo – Thonet – Numero 12